Momo kuulab inimesed ära | EESTI NOORSOOTEATER
Tagasi

Momo kuulab inimesed ära

jaga
01. Jaanuar 2019 | 16:44

Priit Põldma · dramaturg

„Momo” lavastaja Mait Joorits luges saksa lastekirjandusklassiku Michael Ende teost esimest korda põhikoolieas. „Ma mäletan kõige rohkem ilusat nukrat atmosfääri. Ja Reti Saksa illustratsioone,  mis  mulle  tohutult  meeldisid,” meenutab ta.

Mait Jooritsa esimene töö NUKU teatris oli 2017. aastal esietendunud ja aasta publikulemmikuks valitud „Pollyanna”.

„Kui pärast „Pollyannat” küsiti, kas tuleksin veel midagi lavastama, siis esimesena kargas mulle pähe „Momo”,” räägib Joorits. „Kõlab triviaalselt, et materjalid valivad mind, mitte mina neid, aga need vähesed korrad, kui olen lavastanud, on materjalid tulnud tõesti hästi intuitiivselt. Ma ei ole neist enne mööda saanud, kui nad on ära tehtud.”

Kui Joorits nüüd „Momot” uuesti luges, oli ta üllatunud, et 1973. aastal ilmunud teos nii kaasaegselt kõlab. Ühe teemana nimetab Joorits kroonilist ajanappust: „Aeg liigub üha kiiremini, me kõik üritame elada võimalikult kiiresti.”

„Momo” loos tegutsevad hallid härrad, kes teevad inimestele ettepaneku aega kokku hoida ja kokkuhoitud aeg Ajahoiukassase intresse koguma tuua. Kui algul tundubki, et kõik sujub kiiremini, siis peagi muutuvad inimesed üha õnnetumaks, nende vaba vaim ja rõõmus meel känguvad.

Mait Joorits tõmbab paralleeli raamatu kirjutamisaja, 1970. aastate ning praegu toimuva vahel: nii siis kui nüüd on õhus ühiskondliku murrangu ootus. Lavastaja usub, et Momo pakub praegusele kiirenemise ja võõrandumise vaimule malbet vastukaalu. Michael Ende loodud tegelaskuju on väike tüdruk, kes kuulab inimesi nii, et nood leiavad oma muredele lahendusi, ning suudab oma vaikse vaimujõuga hakata viimaks vastu ka hallide härrade tegevusele.

Ende teos on mõjutatud ida filosoofiatest ja zen-budismist. „Seal on üks tegelane, Momo sõber, tänavapühkija Beppo, kes räägib, et pühkida tuleb üks samm korraga. See jääb kogu loo alla kestvaks sõnumiks. Kui fokusseerid ennast lõpp-punkti ja unustad teekonna ära, siis muutub lõpp-punkt mõttetuks.”

Samas kinnitab Joorits, et Momo seisab kindlasti väljaspool religioone ja ideoloogiaid. „Kõik suured mõtlejad on religioonide ja ideoloogiate ülesed. Ega Kristus ei olnud kristlane ja Buddha polnud budist. Ükski tõeline suurkuju pole tulnud uut ideoloogiat looma. Mõni ongi valinud vaikimise, sest kui öelda midagi väga paikapanevat, siis kes teab, mis sellest sõnumist pärast saab.”

Kas ja mida Momo pärast oma rännakut ajavaraste juurde inimestele ütleb, seda näeb ja kuuleb NUKU teatris alates 14. aprillist.

Pildil "Momo" nimiosatäitja Doris Tislar ja lavastaja Mait Joorits. Foto:  Andres Roosileht

Artikkel ilmunud NUKU erilehes, EPL 4.2.19

Veel uudiseid