Kirjandusklassikast pungil teatrisügis NUKUs | EESTI NOORSOOTEATER
Tagasi

Kirjandusklassikast pungil teatrisügis NUKUs

jaga
06. September 2018 | 16:29

Tänavune sügis on NUKUs kantud hingelistest ja filosoofilistest küsimustest, sest kõik kolm NUKU selle sügise uuslavastust põhinevad kirjandusklassikal.

Septembri lõpus esietendub A. H. Tammsaare noorpõlvejutustuse „Noored hinged” põhjal loodud lavastus, mille on dramatiseerinud Helena Läks ja seab lavale Mirko Rajas. „Noored hinged” toob vaataja ette ühe lühikese, kuid murrangulise etapi kuue noore inimese elust, mil ideaalide ja elukogemuse vahelises pingeväljas näib kõik korraga täiesti võimalik ja võimatu, usutav ja uskumatu, rahulik ja pööraselt keev. 20. sajandi alguse noori, kes elus ja armastuses oma teed otsivad, mängivad Getter Meresmaa, Mihkel Vendel, Mart Müürisepp, Doris Tislar, Laura Kukk ja Sander Roosimägi. Lavastus on mõeldud noortele alates 15. eluaastast ning täiskasvanutele.

Nädal hiljem, 7. oktoobril, jõuab ovaalsaalis vaatajate ette Hans Christian Anderseni muinasjutul „Vari” põhinev varjuteatrilavastus. Lugu inimesest ja tema erakordsest varjust valmib Leino Rei lavastajakäe all. Lugu võtab ootamatu pöörde, kui ühe kirjaniku vari hakkab elama oma elu: tal on oma arusaam inimeseks olemisest ja ta tahab valitseda palju ka teisi inimesi peale oma endise peremehe. Lavastus otsib vastust küsimusele – miks on inimene inimene? Lavastus on mõeldud kõigile, kel vanust rohkem kui seitse aastat ning etendusi antakse kahes keeles: venekeelseid etendusi mängib Jevgeni Moissejenko ja eestikeelseid Leino Rei.

Novembri keskel esietendub aga Franz Kafka sümbolistlikul romaanil põhinev „Protsess”, mis on ühtlasi ka TÜ Viljandi kultuuriakadeemia teatritudengite diplomilavastus. Tuntud mõistujutt võimu ja vaimu konfliktist on segu psühholoogilisest, füüsilisest ning nuku- ja visuaalteatrist, mille peamiseks eesmärgiks on mõtiskleda inimeseks olemise baasteemadel. Dramatiseeris Mihkel Seeder, lavastab Taavi Tõnisson, koos kultuuriakadeemia tudengitega on laval ka NUKU teatri näitleja Liivika Hanstin.

Muidugi on uuemal ja vanemal kirjandusklassikal põhinevaid lavastusi ka teatri varasemas repertuaaris: Oscar Wilde’i „Isekas hiiglane”, Antoine de Saint-Exupèry „Väike prints”, James Krüssi „Timm Thaler ehk Müüdud naer”, Eleanor H. Porteri „Pollyanna”, Annie M. G. Schmidti „Miisu”, Ellen Niidu „Krõll”.

Teatri- ja kirjandusrikast sügist!

Veel uudiseid